6 głównych zasad dobrego networking’u

Networking może być pomocny. Im więcej osób znasz, tym łatwiej będzie Ci znaleźć przydatne kontakty.

Networking może być pomocny. Im więcej osób znasz, tym łatwiej będzie Ci znaleźć przydatne kontakty.

Jeśli uczestniczysz w spotkaniach networking’owych, to ten wpis będzie dla Ciebie na pewno przydatny. Jeśli networking to coś, czego jeszcze nie próbowałeś, przeczytaj uważnie i mądrzejszy o tą wiedzę wybierz się na spotkanie. Jeśli brałeś udział w networking’u i spotkania te Cię zniechęciły do brania w nich udziału to znaczy, że poszło coś nie tak. Dowiedz się co mogłeś zrobić źle, czytając tutaj.

Rozmawiaj z jak największą ilością osób

Spotkania networking’owe po to właśnie są, by poznawać ludzi. Jeśli podczas spotkania gawędzisz sobie przyjemnie z jedną, dwiema osobami, to wiele z takiego spotkania biznesowo nie wyciągniesz. Im więcej ludzi poznasz, tym więcej wizytówek zgromadzisz, i tym większej liczbie ludzi będziesz mógł pomóc. O tym jak zrobić dobre pierwsze wrażenie przeczytasz tutaj. 

Zbieraj wizytówki i notuj szczegóły

Podczas spotkania networking’owego możesz poznać kilkadziesiąt osób. Nie sposób zapamiętać, którą wizytówkę kojarzyć z którą twarzą i z którymi tematami rozmów. Notuj zatem i zapisuj, najlepiej na wizytówce, ale tak, by nikt nie widział. Notowanie na wizytówce uważa się za niegrzeczne, może być jednak bardzo praktyczne. Możesz też robić notatki w telefonie. Pamiętaj, aby otrzymane wizytówki przeczytać i schować do wizytownika. Nie wkładaj ich do kieszeni, bo to może wyrażać brak szacunku do właściciela wizytówki.

Przedstaw się właściwie

Jeśli mówisz, że jesteś właścicielem biura tłumaczeń, albo robisz strony internetowe, czy sprzedajesz ubezpieczenia, na nikim nie zrobi to wrażenia i nikt Cię nie zapamięta. Zacznij przestawiać siebie od słowa „Pomagam…”. Jeśli sprzedajesz ubezpieczenia będzie to coś w stylu: „Pomagam ludziom spać spokojnie, w trudnych chwilach ich życia troszczę się o to, by zmartwienia nie były tak uciążliwe”. Nie jest to powiedziane wprost i z całą pewnością wzbudzi zainteresowanie i najprawdopodobniej zostaniesz zapytany o to, co tak właściwie robisz. Jeżeli przedstawisz swoje zajęcie z pasją niesienia pomocy – lepiej zostaniesz zapamiętany. Słowo sprzedaż niestety kojarzy się w Polsce raczej negatywnie. Nie mów o sobie, że sprzedajesz, ale że pomagasz.

Pytaj o problemy

Jeśli poznasz problemy ludzi, z którymi spotkałeś się podczas networking’u, będziesz wiedział w jakiej kwestii się do nich zwrócić po spotkaniu, by utrzymać zainteresowanie. O tym jakie pytania zadawać podczas networkingu pisałam w tym poście. Jeśli znajdziesz rozwiązanie problemu swoją usługą lub produktem, masz większe szanse na sprzedaż z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że już się znacie, a po drugie dlatego, że zapamiętałeś problem rozmówcy. Doceni on to, że faktycznie się nim zainteresowałeś. Relacje w biznesie są bardzo ważne, a spotkanie networkingowe może być pierwszym krokiem.

Pomagaj ludziom

Jeśli nie jesteś w stanie pomóc poznanym podczas networking’u osobom swoimi produktami i usługami to pomyśl, kto z Twoich znajomych może pomóc. Możesz polecić kogoś, kto zaoferuje rozwiązanie problemu. Budujesz w taki sposób wdzięczność, a to może się przydać, gdy Ty będziesz chciał poprosić tą osobę o pomoc np. w przedstawieniu kogoś z branży.

Utrzymuj kontakt

Po spotkaniu networking’owym napisz lub zadzwoń do poznanych osób. Umówcie się na bardziej szczegółowe rozmowy na wspólne tematy. Pomyśl też komu z poznanych osób możesz podesłać cenne kontakty. Znasz już bowiem sprawy, z którymi się zmaga i w Twojej bazie kontaktów może znaleźć się ktoś pomocny. Zaproś poznane osoby do kontaktów na LinkedIn lub na facebook’u jeśli prowadzisz profil biznesowy. Tutaj piszę o wydarzeniach, które są świetną okazją do networkingu.

Networking może być pomocny w prowadzeniu biznesu. Im więcej osób znasz, tym łatwiej będzie Ci znaleźć przydatne kontakty. Ważne jest by robić go z głową i mam nadzieję, że moje rady Ci w tym pomogą. Podziel się proszę w komentarzu swoimi doświadczeniami i radami w prowadzeniu dobrego networking’u.

 

KURS ON-LINE Skuteczna Komunikacja w 22 dni!

19 thoughts on “6 głównych zasad dobrego networking’u

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *