Jak dobrze rozmawiać przez telefon?

Jak dobrze rozmawiac przez telefon PRo-komunikacjaPrzez telefon trzeba umieć rozmawiać. To nie jest taka oczywista sprawa, choć owszem, są osoby, którym to przychodzi naturalnie. Na co zwrócić uwagę, aby dobrze brzmieć podczas rozmowy telefonicznej? Oto kilka kluczowych zasad:

1. Przede wszystkim zadbaj o swój głos i ton rozmowy. Twój rozmówca nie widzi Cię, a zatem wszystko co budujesz podczas rozmowy będzie wypływało z tego jakie wrażenie zrobi Twój głos, a nie Twój wygląd.

2. To jak wyglądasz ma znaczenie podczas rozmowy telefonicznej. Naprawdę ma. Jeśli pracujesz w domu i zaczynasz dzwonić do klientów w piżamie to miej pewność, że Twój luz odbije się na tym jak traktujesz rozmówcę. Nie zawsze może wyjść Ci to na dobre. Sprawdzono, że pracując w domu służbowy strój wpływa na Twój umysł i podejście do czynności jakie wykonujesz, a zatem także na rozmowy telefoniczne.

3. Twój wyraz twarzy, to czy się uśmiechasz, czy gniewasz, czy też dopiero co się obudziłeś jest słyszalne! Nie trzeba tego widzieć, to po prostu słychać w słuchawce telefonu. Zanim zadzwonisz uśmiechnij się i tak trzymaj przez całą rozmowę. Twój nastrój udziela się rozmówcy, choć wcale Ciebie nie widzi.

4. Kolokwializmy i zacinanie się typu „yyyyy”, wyrażenie „ten, tego”, kończenie zdania „…tak?” – nie brzmi dobrze. Jeśli masz z tym problem, postaraj się nad tym popracować. Pilnuj się podczas rozmowy, skupiaj uwagę na tym co i w jaki sposób mówisz. Z początku może nie wychodzić, ale nie martw się, im więcej będziesz ćwiczył, tym szybciej Ci to wejdzie w krew.

„Rób to czego się boisz, a strach umrze śmiercią naturalną” Ralph Waldo Emerson

5. Słuchaj uważnie i nie przerywaj. To bardzo ważne zasady. Przerywanie rozmówcy jest po prostu nieeleganckie i wyraża brak szacunku. Nic nie uda Ci się załatwić przez telefon, gdy pokażesz rozmówcy, że Ci na nim nie zależy.

Jeśli chcesz nauczyć się dobrze rozmawiać nie tylko przez telefon, zobacz co proponuję dla Ciebie w kursie on-line.

A może Ty masz jakieś sposoby na to, by rozmowa telefoniczna przebiegła dobrze? Podziel się nimi proszę w komentarzu poniżej.

7 thoughts on “Jak dobrze rozmawiać przez telefon?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *