Jak radzić sobie z negatywnie nastawioną osobą?

Potrafisz dobrze postępować z negatywnie nastawioną osobą, by Twój entuzjazm nie zmalał?

Potrafisz dobrze postępować z negatywnie nastawioną osobą, by Twój entuzjazm nie zmalał?

Spotykasz czasem negatywnie nastawione osoby, które potrafią zgasić największy nawet zapał? Potrafisz dobrze postępować z negatywnie nastawioną osobą, by Twój entuzjazm nie zmalał? Jeśli nie idzie Ci to idealnie to przeczytaj kilka moich rad. Sprawdź, czy też tak działasz.

Gdzie najczęściej trafiasz na ludzi, którzy są negatywnie nastawieni, jakby mieli wiecznego focha? Czy jest to na ulicy, w Twojej pracy, czy może wśród sąsiadów są takie osoby? Niezależnie od tego, gdzie spotykasz takich ludzi, są oni w stanie nieźle zajść za skórę i uprzykrzyć dzień.

Skąd to negatywne nastawienie?

Czy zastanawiasz się skąd ten foch? Skąd to negatywne nastawienie? Czy myślisz może nawet, że to przez Ciebie?

Otóż, zazwyczaj nie wiemy skąd takie negatywne nastawienie się wzięło! Nigdy nie wiemy, czy osoba wstała lewą nogą, czy zdenerwował ją rano mąż, czy może długo szukała miejsca parkingowego i przez to spóźniła się na ważne spotkanie.

Powodów negatywnego nastawienia może być mnóstwo i po prostu szkoda czasu na szukanie przyczyny. Najlepiej skupić się na czymś kompletnie innym niż negatywne nastawienie drugiego człowieka, po prostu robić swoje i zadbać o to, by nasz entuzjazm nas nie opuścił.

 

To nie jest Twoja wina!

Ponadto często zdarza się, że bierzemy na siebie winę złego humoru negatywnie nastawionej osoby, a to nas kompletnie blokuje.

Poczucie winy w takiej sytuacji jest bez sensu. Dlaczego? Po pierwsze odwraca Twoją uwagę od tego, czym się zajmowałeś i na czym chciałeś skupić i zajmuje domyślaniem się czegoś, czego nie jesteś w stanie stwierdzić. Jak już wspominałam, nie ma sensu badać tego skąd się wzięło negatywne nastawienie drugiej osoby. Lepiej skupić się w takiej sytuacji na tym, jak pomimo takiego nastawienia, dopiąć swego.

 

Nie daj się przeciągnąć na ciemną stronę mocy

Złe nastawienie niestety łatwo się udziela. Jeśli mu ulegamy, to nasze plany trudniej się nam realizuje. Gdy pozwolimy, aby negatywne zachowanie innej osoby zostało z nami na dłużej, to najprawdopodobniej będzie ono miało wpływ na inne rzeczy, które będziemy mieli do wykonania w tym dniu. I tak, zaczynając dzień spotkaniem z kimś, kto na nas nakrzyczał lub zmieszał nasze pomysły z błotem, z poczuciem porażki i niesmaku wchodzimy na kolejne spotkanie. Taka postawa odczuwana jest bardzo szybko przez rozmówcę.

Ponadto sprawia, że nasza pewność siebie mocno spada, a wówczas spada także nasza skuteczność. Po nieudanym spotkaniu, czy niemiłej rozmowie weź kilka wdechów, oczyść umysł z niemiłych doświadczeń i dopiero wówczas z nową dawką entuzjazmu zabierz się za kolejną sprawę.

O tym jak nastawienie wpływa na nasze działanie pisałam tutaj.

 

Trzy sposoby na udobruchanie negatywnie nastawionej osoby

Możesz również postarać się pomóc rozmówcy pozbyć się negatywnego nastawienia. Po pierwsze nie daj się i nie pozwól, by negatywne myśli Tobą owładnęły. Uśmiechaj się nieustannie i z ciągłą życzliwością traktuj taką osobę.

Skup uwagę na rozmówcy w taki sposób:

  1. Słuchaj uważnie. Patrz prosto w oczy, wykazuj prawdziwe zainteresowanie i parafrazuj. Pozwól osobie mówić niezależnie od tego, czy ma to faktyczny związek z celem Waszego spotkania.

Dlaczego to ma pomóc? Ponieważ ludziom w dzisiejszym pędzącym świecie brakuje bycia wysłuchanym. Ludzie uwielbiają, gdy się ich słucha.

2. Drugą rzecz, jaką możesz zrobić, to docenienie. Jeśli udałeś się na spotkanie i rozmówca daje Ci do zrozumienia, że niespecjalnie interesują ją Twoje rozwiązania to możesz powiedzieć, że doceniasz fakt, że znalazła czas pomimo jej zapracowania. Dziękuj za małe rzeczy. Ludzie potrzebują docenienia i wdzięczności.

3. Trzecia rzecz, która może pomóc Ci w relacji z negatywnie nastawioną osobą to zrozumienie. Wykaż na ile możesz, że ją rozumiesz. Pani w okienku kasowym narzeka na nieczytelnie wypełnione formularze? Powiedz, że na pewno nie jest jej łatwo rozszyfrowywać napisy i pewnie zajmuje jej to sporo czasu. Zaskoczy Cię, jak inaczej zareaguje na tego typu uwagę.

Te trzy zabiegi mogą minimalnie wpłynąć na rozmówcę, ale mogą też diametralnie zmienić nastawienie takiej osoby. Warto zatem je zastosować. Nie tracisz nic, a zyskać można wiele.

Chcesz wiedzieć więcej, o tym jak dobrze toczyć rozmowę? Wejdź tutaj.

 

Zapamiętujemy odczucia

Jak pokażesz drugiej osobie, że słuchasz, doceniasz i rozumiesz, to ta osoba będzie się czuła z Tobą wyjątkowo. Badania pokazują, że z kontaktu z drugą osobą dużo lepiej pamiętamy to, jak się czuliśmy w jej towarzystwie, niż to o czym rozmawialiśmy.

Nawet zatem, gdy drugiej osobie nie przypadnie do gustu nasz pomysł czy oferta podczas pierwszego spotkania, to zawsze mamy otwarte drzwi na kolejny kontakt. Ta osoba bowiem czuła się z nami świetnie i chętnie poczuje się tak znów.

Wpływanie na innych ludzi jest na pewno trudniejsze niż wpływanie na siebie. Od Ciebie zatem zależy na ile jesteś w stanie utrzymać swoje pozytywne nastawienie i swój entuzjazm. Zajmij się tym w pierwszej kolejności. Potem zajmij się rozmówcą.

Masz inne sposoby odczarowywania negatywnie nastawionych osób? Chętnie je poznam. Napisz mi o nich w komentarzu.

KURS ON-LINE Skuteczna Komunikacja w 22 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *