Dlaczego inaczej rozmawia się z panem Edziem a inaczej z panem Tadeuszem?

Dlaczego inaczej rozmawia sie z panem Edziem a inaczej z panem TadeuszemMyślisz czasem: „Dlaczego jest tak, że z jednym mogę się dogadać a z innym kompletnie mi nie wychodzi?” Tak to już jest, że jesteśmy różni! Każdy ma inny sposób komunikowania się, sposób bycia, tego jak spędza czas i co jest dla niego ważne.

Można zarzucić brak naturalności temu, kto z każdym rozmawia w inny sposób, a nie w taki jaki lubi, jaki jest „jego”. Ok. Warto wyjść jednak trochę dalej i pomyśleć nie o tym jak lubi się rozmawiać, tylko o tym, co ta rozmowa ma mi dać. Rozmawiaj z innymi nie tak jak ja lubisz, tylko tak jak lubi osoba, z którą właśnie rozmawiasz. Dlaczego?

Przykład: Pan Tadeusz jest niebywale konkretnym człowiekiem, nielubiącym spędzać czasu na przysłowiowych „pierdołach”. Nie lubi zatem długich rozmów, a krótkie konkretne komunikaty. Jednak jeśli pan Tadeusz chcę, aby humorzasty pan Edziu z recepcji dał znać, gdy przyjedzie gość, na którego czeka, a pan Edziu nie ma tego w zwyczaju i nie lubi tego robić to na pewno nic nie zdziała mówiąc wprost: „Panie Edziu, da mi pan znać, jak przyjedzie pan Karol”.

Pan Edziu jeśli ma akurat kiepski nastrój i nie lubi przekazywać takich informacji, na pewno znajdzie wytłumaczenie by tego nie robić. Bo na przykład miał wtedy bardzo ważną jego zdaniem inną robotę. Nawet jeśli nie miał. Ale może okazać się, że pan Edziu uwielbia być chwalony i uważa swoje zajęcie za bardzo ważne a niedoceniane. Pan Tadeusz bierze to pod uwagę! Jak? Na przykład tak: „Dzień dobry panie Edziu. Widzę, że jest pan dzisiaj bardzo zajęty. Mam do pana jednak ogromną prośbę. Przyjedzie dzisiaj do mnie pan Karol, z którym mam bardzo ważną kwestie do omówienia. Bardzo by mi pan pomógł, gdyby dał mi znać jak tylko pan Karol się pojawi. Wiem, że może mieć pan w tym momencie inne zajęcia, ale doprawdy mogę liczyć jedynie na pana.”

Zarzucicie, że jest to manipulacja? Nie sądzę. Z punktu widzenia pana Edzia tak to faktycznie wygląda, że tylko on jest osobą, która może pomóc i on na pewno zrobi to najlepiej. Ma poczucie, że jego praca jest ważna i powiadomi o przybyciu pana Karola z wielką przyjemnością, bo będzie miał świadomość, że przysłużył się do sukcesu w ważnej rozmowie z bardzo ważnym gościem.

Pan Tadeusz nie ma w zwyczaju tak rozmawiać, bo jest konkretnym człowiekiem i lubi krótkie komunikaty. Poświęci jednak więcej czasu na rozmowę z panem Edziem i powie pięć, a nie jedno zdanie i w zupełnie innym stylu, bo wie, że to przybliży go do ważnego celu, czyli lepszego przygotowania się do spotkania z panem Karolem.

A Ty masz takie osoby, z którymi trudno się dogadać? Znajdź odpowiedni sposób rozmowy i podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *