Jak skutecznie znaleźć sponsorów?

Jak skutecznie znaleźć sponsorów?

Jak skutecznie znaleźć sponsorów?

Prowadzisz fundację, organizujesz bal w szkole, planujesz duży event, brakuje Ci na zakup przydatnego wyposażenia świetlicy? Potrzebne są pieniądze! Skąd je wziąć? Można poszukać sponsorów. Jak i gdzie szukać, by chcieli wesprzeć Twoje przedsięwzięcie? Zwróć uwagę na poniższe rzeczy.

O co chcesz poprosić sponsora?

Po pierwsze musisz wiedzieć o co chcesz prosić. Czy będzie to wsparcie finansowe, merytoryczne, czy może potrzebujesz produktów. Dobrze, gdy potencjalny sponsor wie o jakie stawki chodzi. Musisz też dokładnie określić jak ma wyglądać Twoje przedsięwzięcie. Jeśli będzie to np. bieg na 10 km, to sprecyzuj swoje wydatki na pakiet uczestnika, nagrody, nagłośnienie, konferansjera, zorganizowanie strefy kibica itp. Zaplanuj także ile biegaczy i ile publiczności weźmie udział w tej imprezie. Te informacje przydadzą się do wytłumaczenia potencjalnemu sponsorowi, dlaczego i jak ma wesprzeć Twoje działania.

Jakie korzyści będzie miał sponsor?

Jak już wiesz, gdzie, kiedy, jak i za ile, zastanów się kto mógłby mieć korzyści z wsparcia Twojego przedsięwzięcia. Najchętniej otrzymasz pomoc od firm powiązanych branżą lub lokalizacją z Twoim wydarzeniem. O tym, czym kierują się sponsorzy w wyborze tematów do wsparcia przeczytasz tutaj. Dobrym sposobem jest też sprawdzenie sponsorów podobnych wydarzeń, do tego, które organizujesz. Jest spore prawdopodobieństwo, że Twoja akcja będzie dla nich interesująca.

Znajdź osobę decyzyjną

Dowiedz się kto podejmuje decyzje o przyznaniu wsparcia. Pamiętaj – nie zawsze jest to prezes! Sprawdź to. Dotrzyj do tej osoby najlepiej osobiście. Przekonaj ją do tego by poświęciła 10-15 minut na wysłuchanie, co masz jej do zaproponowania. Nigdy, przenigdy nie zostawiaj podania z prośba o wsparcie w sekretariacie, czy na recepcji. Od razu masz mniejsze szanse. Nie budujesz bowiem relacji. Jeśli nie możesz spotkać się osobiście, wyślij maila lub list i koniecznie zadzwoń! Nie czekaj na odpowiedź, bo się nie doczekasz. Sam musisz podjąć inicjatywę, żeby sponsor wiedział, że Ci zależy, że jesteś zaangażowany i że faktycznie potrzebujesz jego wsparcia.

Nie proś, tylko proponuj

Nie mów, że będziesz prosić, tylko proponować. Będziesz bowiem proponować korzyści płynące z udziału w sponsorowaniu przedsięwzięcia. Graj właśnie korzyściami, jakie sponsor ma osiągnąć. Przy spotkaniu osobistym pokaż swoje zaangażowanie. Zaraź osobę podekscytowaniem całą sprawą. Dobrze też pokazać już swoje sukcesy i co udało się zgromadzić do tej pory. Wówczas dajesz sygnał, że naprawdę działasz i jesteś aktywny, a nie tylko czekasz aż spłyną pieniądze.

Proszę, podziel się swoimi sposobami na skuteczne poszukiwanie sponsorów w komentarzu poniżej.

 

8 thoughts on “Jak skutecznie znaleźć sponsorów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *