Jak dobrze rozpocząć rok ze swoim zespołem?

Jeśli jesteś menadżerem, czy prowadzisz własną firmę, to początek roku jest dobrym okresem, aby przyjrzeć się celom.

Jeśli jesteś menadżerem, czy prowadzisz własną firmę, to początek roku jest dobrym okresem, aby przyjrzeć się celom.

Warto jest dobrze rozpocząć rok ze swoim zespołem. Jeśli jesteś menadżerem, czy prowadzisz własną firmę, to jest to dobry moment, aby przyjrzeć się celom i zadaniom na kolejny okres. Można też wykorzystać ten czas na podsumowanie minionego roku, przeanalizowanie sukcesów, potknięć, lekcji, które wyciągnęliśmy z niepowodzeń. O tym, jak uczyć się w sytuacjach, gdy coś nie wychodzi pisałam już kiedyś. Zajrzyj.

Najlepiej jest pozytywnie

Zacznij od uśmiechu, nawet, gdy właśnie masz kryzysowy moment w biznesie lub odeszły Ci bardzo ważne osoby z zespołu. Taki pozytywny akcent na początek doda spotkaniu energii i wzbudzi pozytywne emocje. Przeanalizujcie to, co się udało. Przypomnijcie wszystkie zdarzenia, dzięki którym otwieraliście szampana. I uwaga, jeśli myślisz, że nic się nie udało to znaczy, że analiza poprzedniego roku jeszcze nie jest skończona. NA PEWNO, (i piszę to z pełną świadomością i odpowiedzialnością), na pewno były rzeczy, które po prostu się udały. Być może nie były one tak spektakularne, jak porażki, ale były. Znajdź je. Bez tego nie będzie energii do dalszego działania. No po prostu – nie będzie!

Porażkę zamień w sukces

Ok, to już wszyscy się cieszą z listy udanych spraw. Zadowolenie zespołu jest, bo szef pochwalił. Teraz pora na kolejny krok. Sprawdźcie co Wam nie wyszło. Tylko nie szukajcie winnych! Nie o to chodzi w porażkach zespołu. Chodzi o to, by się czegoś nauczyć, wyciągnąć lekcję i mądrzejszym wejść w przyszłość. Porażki przeanalizujcie pod kątem kolejnych podobnych zdarzeń, które już wyszły ok. Jeśli jeszcze ich nie było, to przypomnijcie sobie analizę tego zdarzenia. Powinniście wyciągnąć wnioski i określić jak działać następnym razem, by porażkę zmienić w sukces. Dokładnie jak to zrobić krok po kroku opisałam tutaj.

Ulepszamy

Na pewno jest w pracy Twojego zespołu coś, co powtarza się cyklicznie. Zimne telefony, wystawianie faktur, dokonywanie płatności, przyjęcie poczty, wysyłanie towaru. To te wciąż powtarzające się rzeczy. Są też te, o których pewnie jeszcze nie wiesz, że się pojawią. Być może na horyzoncie zdarzy się klient, który zechce byś wykonał dla niego zupełnie nietypowy projekt. Tego nie możesz przewidzieć i zaplanować pewnie też nie. Ale te wszystkie rzeczy, które się powtarzają, a mają wpływ na codzienne funkcjonowanie Twojego zespołu i biznesu to rzeczy, którym trzeba się stale przyglądać, choć mogą się wydawać tak oczywiste, że zapomina się o ich istnieniu i robi automatycznie. Okres podsumowań to dobry moment, by przyjrzeć się odruchowemu wykonywaniu obowiązków. Ono nie jest dobre, wyłącza myślenie, a pewnie da się coś jeszcze usprawnić, zoptymalizować, obciąć koszty.

Niepozamykane sprawy

Postaraj się ze swoim zespołem pozamykać wszystkie sprawy z zeszłego roku. Oczywiście są i takie projekty, które wymagać będą jeszcze wielomiesięcznej pracy. Zapewne znajdą się jednak takie rzeczy, które czekają, gdzieś w szufladzie i zanieczyszczają naszą głowę, nie pozwalając w pełni oddać się innym czynnościom. Zadbaj o to, by Twoi pracownicy weszli w nowy okres bez ciągnących się za nimi ogonów. To wzmocni entuzjazm grupy.

Zaplanuj wypoczynek

I nie chodzi tylko o urlopy pracowników. Choć to na pewno ważna rzeczy, aby mogli oni spokojnie zaplanować wyjazdy rodzinne, z przyjaciółmi, czy samodzielne eskapady. Na urlop każdy (no prawie 😉 ) czeka z niecierpliwością. Daj zatem swojemu zespołowi poczucie pewności, że na wypoczynek też będzie czas. Ponadto, urlop wymaga planowania obu osób w związku, a często i zorganizowania opieki nad dziećmi. Do tego jeszcze dochodzi kupienie biletów oraz rezerwacja noclegu. Niewielu udaje się to zrobić z dnia na dzień. Jeśli szanujesz czas pracownika do wypoczynku, on na pewno odwdzięczy się zaangażowaniem. O innych aspektach, o których dobry szef zawsze powinien pamiętać przeczytasz tutaj.

Zacieśnij więzi

Zespół dobrze pracuje, gdy się dogaduje. A dogaduje się, gdy sprzyja temu atmosfera. Zadbaj o to, by członkowie zespołu dobrze się ze sobą czuli. Pojawiające się konflikty rozwiązuj na bieżąco i angażuj związane z konfliktem osoby w proponowanie rozwiązań. Pomyśl też o integracji. Zróbcie coś razem poza pracą. To nie musi być wyjazd do SPA, chyba, że są same kobiety, które właśnie tego pragną 😉 Być może zespół łączy wspólna pasja, albo wszyscy przejęli się losem sierot z pobliskiego domu dziecka i chętnie wspólnie zorganizują pomoc. Na integracje jest pełno pomysłów! Miej oczy otwarte na potrzeby i zainteresowania grupy, a pewnie wybierzecie coś ciekawego.  Pozwól też pracownikom wychodzić z pomysłami i wspieraj ich.

A co Ty zawsze robisz ze swoim zespołem na początku roku? Robicie podsumowania? A może spisujecie wielkie plany? Podziel się swoim patentem.

KURS ON-LINE Skuteczna Komunikacja w 22 dni!

15 thoughts on “Jak dobrze rozpocząć rok ze swoim zespołem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *