Motywowanie – czy robisz to dobrze?

 

Motywowanie pracowników warto rozpatrywać bardzo indywidualnie.

Motywowanie pracowników warto rozpatrywać bardzo indywidualnie.

Zastanawiasz się dlaczego Twoi pracownicy nie cieszą się z atrakcji, które dla nich przygotowujesz? Masz wrażenie, że nie motywuje ich to, co chciałbyś, aby dawało im zastrzyk energii do działania? A może dopiero chcesz wprowadzić elementy motywujące Twój zespół? Podpowiem Ci co działa, a co nie przyniesie rezultatów.

 

Czy to ma motywować Ciebie, czy Twój zespół?

Po pierwsze zastanów się, czy to co proponujesz jest motywujące DLA PRACOWNIKÓW. Wyjazd na konferencję, premia, pakiet SPA, czy bon na zakupy – to ma ICH motywować, a nie Ciebie. Jeśli dobierasz elementy motywacyjne „pod siebie” skąd w ogóle przychodzi Ci do głowy pomysł, że będzie motywował Twoich pracowników.

Ile razy słyszę od szefów zespołów „To przecież powinno ich zmotywować” „Ja bym aż skakał pod sufit, gdybym dostał taką możliwość”. Być może jednak Twoje rozwiązanie nie jest ni ciut atrakcyjne dla Twoich podwładnych. Sprawdziłeś wcześniej, czy to, co chcesz im zaproponować ma dla nich wartość? Nic nie jest lepszym sposobem niż po prostu zapytać co by chcieli od Ciebie dostać.

Może być też tak, że na różne osoby w zespole działają różne motywatory. To musisz sprawdzić, przetestować, dowiedzieć się. Jedynie dzięki tej wiedzy będziesz skutecznie motywował dobierając sposoby bardzo indywidualnie.

 

Pułapki motywowania pozafinansowego

No właśnie, jak to jest? Czy motywować tylko pensją, czy karnetem do klubu fitness albo dodatkową opieką medyczną? To wszystko oczywiście zależy od indywidualnego przypadku. Pewnie to już zrozumiałeś, czytając wcześniejsze wersy tego artykułu. Ogólnie rzecz ujmując im pracownik mniej zaangażowany w życie firmy i im mniej utożsamiający się z nią, tym mniejsze znaczenie mają dla niego wszelakie bonusy przekazywane poza pensją. Kolejną kwestią jest to, że właśnie takie bonusy mogą sprzyjać budowaniu identyfikacji pracownika z organizacją. W klubie fitness Twój pracownik spotyka się z kolegami nie tylko ze swojego działu i zacieśnia więzi, a potem idą razem na piwo.

Ponadto im pracownik wyżej w hierarchii organizacji, tym mniejsze znaczenie ma dla niego wysokość wynagrodzenia. To wynika m.in. z piramidy Maslowa, (którą jeśli jej nie znasz bez problemu odnajdziesz w internecie.) Im pracownik więcej zarabia i im w większym stopniu ma zaspokojone podstawowe potrzeby, tym bardziej jest w stanie docenić wszystko inne co dostaje od firmy.

Tutaj warto zaznaczyć, że dwóch pracowników na takim samym stanowisku, z taką samą pensją i takimi samymi pozapłacowymi motywatorami nie będą identycznie zmotywowani. Dlaczego? Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę wartości, którymi się kierują, po drugie osobowość. Do tego dołożyć należy indywidualną sytuację materialną (ilość dzieci, wysokość kredytów, kolejna pensja w rodzinie) i ogólny stosunek do pieniądza.

Jeśli przychodzi Ci do głowy jeszcze jakiś czynnik wpływający na indywidualny odbiór narzędzi motywacyjnych, to proszę podziel się nim w komentarzu pod artykułem.

 

Największy grzech

Wielkim błędem w motywowaniu jest faworyzowanie wybranych pracowników. To jest bardzo częsty powód tego, że cały – nawet skrzętnie przygotowany plan motywacyjny – nie działa. Mogłeś wcześniej sprawdzać, co, kogo i jak motywuje, mogłeś pytać pracowników, mogłeś dopasować sposoby motywowania idealnie do nich, ale jeśli masz kogoś w zespole, kogo wyraźnie faworyzujesz i ma on „uprzywilejowane” warunki u Ciebie to cały plan szlag trafił! Oczywiście, że możesz mieć osobę, którą najbardziej lubisz, cenisz, czy jesteś z niej zadowolony. To jednak nie upoważnia Cię w traktowaniu jej inaczej niż reszty. Jako dobry lider nie możesz dawać zespołowi powodów do tego, by czuli się gorzej. Możesz pomyśleć sobie: „Jak to nie mogę – przecież jestem szefem!” albo „Niech zobaczą jaki on jest świetny! Niech biorą przykład!” Nie, to tak nie działa.

Więcej o najczęściej popełnianych błędach menadżerów przeczytasz tutaj.

Jako lider możesz oczywiście chwalić pracowników, którzy są świetni i osiągają dobre wyniki. Nie wyróżniaj ich jednak pozwalając na rzeczy, których w żadnym wypadku nie można innym członkom zespołu.

Jakie są Wasze doświadczenia związane z motywowaniem pracowników? Jesteście zadowoleni z tego co poza pensją dostajecie od firmy, w której pracujecie? A może znacie świetne sposoby motywacji, które sprawdzają się niemalże wszędzie. Napiszcie o tym w komentarzu.

Darmowy webinar Jak umiejętnie słuchać, by zbliżyć ludzi do siebie lub swojego biznesu? 30 maja godz. 20.00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *